Marcové workshopy v Steelparku

Nuda v Steelparku? Nehrozí! Aj počas marcových víkendov sa môžete zabávať na tematických workshopoch, ktoré sú určené pre deti od 6 rokov, pre profesionálov ale aj laikov a samoukov. Konať sa budú počas víkendov časoch od 11.30 – 12.30 a 14.30 – 15.30. Počet miest je kapacitne obmedzený, preto je NUTNÁ rezervácia pomocou Google formulárov‼️ Linky na formuláre nájdete priamo tu.

Vstupné na workshop je 2€/ osoba.

Deti do 15 rokov majú vstup povolený len v sprievode dospelej osoby.

Odporúčaný vek: 6+

A bolo svetlo (14.3.2020)


Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vidíme veci? Prečo sa dúha skladá z toľkých farieb a prečo idú práve takto za sebou? Akú farbu má svetlo? Ak to chcete zistiť, príďte k nám do Steelparku a vydajte sa spolu s nami po stopách anglického vedca Isaaca Newtona!

Aktivita je zameraná na jednoduchú demonštráciu predstavujúcu rozklad svetla na jeho farebné zložky a opačne. Vysvetlíme si, ako vznikajú rôzne atmosférické javy (dúha, hmla…) pomocou vecí a predmetov, ktoré sa nachádzajú bežne okolo nás.

Link na prihlasovací formulár:
https://docs.google.com/forms/d/1IyUEFZUwMg9lJmj9XilbkhjRULc1uloI_nTQzqwuMcQ/edit

Do hlbín vulkánov (21.3.2020)

Poznáte legendu Pompejí? Známe antické mesto, ktorého osud navždy spečatil vulkán Vezuv? Obyvatelia jeho povahu a činnosť nepoznali, preto nestihli a nevedeli uniknúť následkom ničivého výbuchu. A hoci my sme voči sopečnej činnosti relatívne v bezpečí, nezaškodí nám vedieť, ako taká sopka naozaj funguje, aké môžu byť následky jej činnosti a čo pekné po sebe v prírode dokáže zanechať. Príďte k nám nielen spoznať všetky tieto fakty, ale aj vytvoriť funkčný model sopky, s ktorým by ste určite bodovali na každej americkej stredoškolskej vedeckej súťaži!

Aktivita je zameraná na priblíženie problematiky sopiek a vulkánov. Na začiatku sa prostredníctvom kvízu, resp. rozhovoru vysvetlia základné potrebné informácie (tvary, vznik, rozmiestnenie na svete, riziká a výhody) k sopečnej činnosti, z čoho sa prejde k zostaveniu funkčného modelu sopky.

Link na prihlasovací formulár:
https://docs.google.com/forms/d/1ZlSNWIoVhs4NhsQ3GCa_8ImViX_Wc21PtZjKdp7m5o8/edit

GÉNiálna šifra (28.3.2020)

Popis: Ako vyzerá DNA zvonku už všetci vieme. Ale čo sa ukrýva v jej vnútri? Aké informácie sú v nej zašifrované? V Steelparku si vyskúšate nielen to, ako tieto informácie rozlúštiť, ale aj ako si vďaka nim posielať odkazy, či v nich ukryť svoje meno.

Aktivita je zameraná na triviálne vysvetlenie génovej expresie, ktoré zvládnu aj tí najmenší. Pomocou špeciálneho genetického kódu si veľmi jednoducho zašifrujeme aj vlastné meno, či tajný odkaz a to všetko v reči genetikov – v reči DNA.

Link na prihlasovací formulár:
https://docs.google.com/forms/d/1o-O3qBkwV8QFix06djWFMPVC5nMGzhCn6O0Tg61y1hY/edit