Septembrové víkendy plné vedy

Hoci už začína škola, my nezabúdame na zábavu spojenú s poznaním. Aj v septembri máme v Steelparku pripravený zaujímavý program vo forme workshopov. Každý víkend budeme netrpezlivo očakávať Vašu návštevu. Začíname hneď 4.9. 2021, kde sa budeme môcť stretnúť na eko workshope o výrobe papiera, vydáme sa po stope dinosaurov, pokračovať budeme rozkladom svetla na workshope A bolo svetlo!, nasledujúce víkendy budeme šifrovať mená a názvy pomocou tajnej reči genetikov, nazrieme do hlbín vulkánov, či útrob našej Zeme, a samozrejme chýbať nebude ani voňavý workshop o šumivých bombách do kúpeľa.

Kvôli momentálnej situácii sa workshopov môžu zúčastniť len ZAOČKOVANÍ návštevníci. Deti do 12 rokov túto povinnosť nemajú.. Konať sa budú počas víkendov, v čase od 15.00 do 16.00. Vstupné na workshop je 3€/ osoba, prípadne 4€/ osoba.

Deti do 15 rokov majú vstup povolený len v sprievode dospelej osoby.

Septembrové víkendy 2021

Papyrus, pergamen – čo je ďalšie? 4.9. 2021 (15.00 – 16.00)

Ľudia už od pradávna chceli byť múdri a informovaní. Keď však už bolo múdrosti a informácii veľa, bolo potrebné si ich zapísať a uschovať. Tak prišli k nápadu vyrobiť papyrus. Ten prešiel dlhou históriou až k dnešnému papieru, ktorého výroba a používanie dnes už stojí pred ďalšou veľkou výzvou. Ako ho používať niekoľkokrát, aby sme nemuseli toľko ubližovať prírode? Ako s ním zaobchádzať šetrne? Na našom novom ekologickom workshope sa práve o téme recyklácie papiera dozviete viac, ba dokonca si ju v jej najjednoduchšej podobe aj vyskúšate.

Aktivita je zameraná na tvorbu recyklovaného papiera zo starých novín, či použitých stránok kancelárskeho papiera. Takto vytvorený papier má rôzne ďalšie využitie od dekoračných po praktické účely.

Na stope dinosaurom11.9.2021 (15.00 – 16.00)

Chceli by ste si vyskúšať prácu paleontológov? Čo všetko to obnáša a aké sú postupy pri hľadaní dôkazov o živote týchto tajomných tvorov? Steelpark vám ponúka jedinečnú možnosť vyskúšať si prácu odborníkov na fosílie! Vydajte sa s nami po stopách dinosaurov, stačí sa len prihlásiť!

Aktivita približuje prácu odborníkov na fosílie veľmi jednoduchým až hravým spôsobom. Na vlastnej koži si môžete vyskúšať tvorbu vykopávok a reštavrovanie jednotlivých druhov dinosaurov.

A bolo svetlo! – 12.9.2021 (15.00 – 16.00)

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, akej farby je svetlo? Ako vzniká dúha? Ak Vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, ste v Steelparku správne! Navštívte náš workshop a rozmeňte svetlo takpovediac na drobné, alebo si vytvorte svoju súkromnú dúhu.

Workshop je zameraný na pochopenie jednoduchých zákonov optiky, skladby svetla a miešanie základných farieb spektra.

To je bomba! – 18.9.2021 (15.00 – 16.00)

Viete, ako vytvoriť vo vani dúhu? Že nie? Tak potom máme práve pre Vás nachystaný doslova bombový workshop! Stačí na to pár jednoduchých surovín a pomocou ľahkých vedeckých trikov si vyrobíte sami šumivú bombu, ktorá za sebou zanechá krásnu farebnú a voňavú dúhu.

Aktivita je zameraná na vysvetlenie fungovania rozpustnosti jednotlivých materiálov a využitia hydrogénuhličitanu sodného v bežnom živote spojená s príjemnou výrobou šumivej peny do kúpeľa.

GÉNiálna šifra  – 19.9.2021 (15.00 – 16.00)

Ako vyzerá DNA zvonku už všetci vieme. Ale čo sa ukrýva v jej vnútri? Aké informácie sú v nej zašifrované? V Steelparku si vyskúšate nielen to, ako tieto informácie rozlúštiť, ale aj ako si vďaka nim posielať odkazy, či v nich ukryť svoje meno.

Aktivita je zameraná na triviálne vysvetlenie génovej expresie, ktoré zvládnu aj tí najmenší. Pomocou špeciálneho genetického kódu si veľmi jednoducho zašifrujeme aj vlastné meno, či tajný odkaz a to všetko v reči genetikov – v reči DNA.

Do hlbín vulkánov – 25.9.2021 (15.00 – 16.00)

Poznáte legendu Pompejí? Známe antické mesto, ktorého osud navždy spečatil vulkán Vezuv? Obyvatelia jeho povahu a činnosť nepoznali, preto nestihli a nevedeli uniknúť následkom ničivého výbuchu. A hoci my sme voči sopečnej činnosti relatívne v bezpečí, nezaškodí nám vedieť, ako taká sopka naozaj funguje, aké môžu byť následky jej činnosti a čo pekné po sebe v prírode dokáže zanechať. Príďte k nám nielen spoznať všetky tieto fakty, ale aj vytvoriť funkčný model sopky, s ktorým by ste určite bodovali na každej americkej stredoškolskej vedeckej súťaži!

Aktivita je zameraná na priblíženie problematiky sopiek a vulkánov. Na začiatku sa prostredníctvom kvízu, resp. rozhovoru vysvetlia základné potrebné informácie (tvary, vznik, rozmiestnenie na svete, riziká a výhody) k sopečnej činnosti, z čoho sa prejde k zostaveniu funkčného modelu sopky. Na konci sa v menšom počte skupín (max 5) bude ešte simulovať výbuch podmorskej sopky a to, čo sa pri ňom deje.

Einsteinovo laboratórium 26.9.2021 (14.30 – 15.30)

Už samotný Albert Einstein vedel, že veľmi dôležitým v živote je neprestať sa pýtať. Ak aj vy patríte k tým, ktorých stále zaujímalo ako funguje svet okolo nás a prečo sú veci tak ako sú, ste na správnej adrese.

Workshop je zameraný na prácu s optickým meraním vzdialeností, tvorbu hologramov a vysvetlenie ich vzniku a v neposlednom rade na vysvetlenie funkcií fotoaparátov, pri fotení predmetov, ktoré sa pohybujú.