Veda na doma – part I.

Ani v tomto čase nečase nezabúdame na vaše najobľúbenejšie aktivity zo Steelparku. Keďže vy nemôžete prísť k nám, ideme my za vami až domov. Skúste si jednoduché pokusy, na ktoré vám budú stačiť pomôcky, ktoré máte doma.

Vyskúšajte si vyrobiť vlastnú plastelínu, vyčarujte búrku, či dúhu priamo u vás doma v kuchyni 😉

Bláznivá plastelína

 1. Pripravíme si misku a potrebné pomôcky. Zmiešame vodu so šampónom v pomere 1:2, čiže ak pridáme 5 lyžíc vody, musíme pridať 10 lyžíc šampónu.
 2. Do tejto zmesi prisypávame škrob. Hmota nesmie byť ani drobivá a suchá, ale ani príliš lepivá.
 3. Na záver pridáme farbivo. Teraz môžeme skúšať, čo sa s ňou dá všetko urobiť.

Hmotu je možné uskladniť na viac použití – v chladničke v zavretej nádobe. Ak po čase stuhe, stačí je premiešať mokrými rukami.

Búrka v pohári

 1. Do pohárikov nalejeme do 2/3 vodu. Na hladinu vody do pohárikov nastriekame penu na holenie – vytvoríme oblak.
 2. Na oblak nakvapkáme pomocou pipety, alebo slamky farbivo. Vytvorili sme si tak „ozajstné búrkové mračno“. Mrak začne napučievať a zmieša sa postupne s farbou.
 3. Oblak sa však postupne naplní a začne z neho pršať – dážď vidíme vo forme farebných guľôčok, ktoré „pršia“ do pohára. V pohári nám vznikne ozajstná búrka a voda sa postupne zafarbí.

Dúha v kuchyni

 1. Pripravíme si poháre. Do troch nalejeme vodu tak, aby boli skoro plné. Do zvyšných troch narobíme farebnú vodu – modrú, červenú a žltú.
 2. Poháre postavíme do kruhu tak, aby sa farebné poháre striedali s čistými.

3. Kuchynské utierky natrháme a poskladáme ich. Potom ich vložíme do pohárov. Ta dá! Dúha je na svete.

Vieme zmeniť farbu kvetu?

 1. Pripravíme si poháre a kvety.
 2. Dĺžky stoniek upravíme, najlepšie tak, aby sa nevyvracali z pohárov.
 3. Každý kvet, ktorému chceme zmeniť farbu, narežeme priečne stonku – tak, aby nám vznikli „2 stonky“.
 4. Do pohárov nalejeme trošku vody, pridáme rôzne farbivá a zmiešame. Potom do nich vložíme kvety.

TIP: Ak stonku kvetu rozrežeme pozdĺžne, môžeme jednu z jej častí vložiť do pohárika s inou farbou ako tú druhú a vznikne nám dvojfarebný kvet.

Kryštálové tajomstvo

 1. Z chlpatých drôtikov si vymodelujeme všakovaké predmety – kvietky, vločky a podobne. Pomocou lepidla dokážeme prilepovať jednotlivé časti k sebe. Môžeme si pripraviť aj napríklad škrupinky z orechov.
 2. Dáme si zohriať vodu do rýchlovarnej kanvice. Keď voda zovrie, necháme ju chvíľu postáť a potom ju opatrne nalejeme do pohára/ pohárov.
 3. Vytvoríme si nasýtený roztok. Borax pridávame postupne do pohára a miešame. Že je roztok nasýtený zistíme tak, že sa borax už nerozpúšťa.
 4. Na výrobok priviažeme šnúrku a druhý koniec šnúrky priviažeme o ceruzku alebo špajľu. Tú položíme na vrch pohára a výrobok ponoríme do boraxového roztoku. Všetko necháme odstáť a pozorujeme, čo sa s tým bude najbližších pár hodín diať.

TIP: Do boraxového roztoku možno namočiť rôzne materiály, napr. škrupinky od vajec, či orechov, nitky, šnúrky, sušené ovocie a mnoho ďalšieho.