Exponáty na návšteve z Agory

Magnetický podvod, Escherove mozaiky a cirkulovanie zvukových vĺn. Ako to však všetko funguje?

Keďže každá návšteva Steelparku poznačí novým zážitkom nie len malých, ale aj veľkých, rozhodli sme sa, že k už jestvujúcim exponátom pribudnú štyri ďalšie. A že ako fungujú?

Prvým z nich je exponát zvaný „Magnetický pád“. Pri pokuse sa uplatňuje tzv. Lenzov zákon – stačí, ak vhodíte kovovú a plastovú platničku medzi plexisklá s magnetmi. Hotový zázrak na počkanie.

Ako cirkulujú zvukové vlny? Pomocou vákuovej pumpy postupne znížite hustotu vzduchu pod sklenenou kupolou. Čo sa stane ďalej? Uvidíte sami. Stačí si to len prísť vyskúšať.

Takzvané zrkadlo je trochu otupením ľudských zmyslov a nazvali by sme to skôr evolučnou záležitosťou. Ľudský mozog totiž reaguje silnejšie na pohyb ako na statický obraz a súvisí to s pudom sebazáchovy. Pohľad na kamoša skrz zrkadlo nikdy nebol zábavnejší.

Posledným z nových exponátov sú Escherové mozaiky. Je veľa možností, ako zložiť gekonov – všetko závisí od vás. Môžu sa napríklad pokojne opakovať po vzoroch. Práve ňou sa vyznačovala tvorba Mauritsa Cornelis Eschera – tá súvisela s periodicky sa opakujúcimi vzormi.

 

Steelpark je otvorený pre školy vždy v pondelok až piatok od 9:00 do 13:00 a pre verejnosť od stredy do nedele, vždy od 14:00 do 18:00.