NOVINKA: Záhadný svet ARDUINO

Čo je ARDUINO?

ARDUINO je elektronická stavebnica  (vývojový set), ktorej základom je mikroprocesorová doska s 8 bitovým procesorom Atmel (HW) a vývojovým prostredím IDE (SW).

Programovací jazyk ARDUINA vychádza z jazyka C/C++, doplnený je však o vlastné knižnice, ktoré umožňujú prácu užívateľa aj bez ovládania tohto jazyka. K samotnému ARDUINU je možné jednoducho pripojiť (pomocou kontaktného poľa) veľké množstvo senzorov a prídavných dosiek pomocou, ktorých môžeme vytvoriť ľubovoľné vlastné elektronické zariadenie. Open-source platforma umožňuje stiahnuť a používať už existujúce projekty (schémy, programy a návody), ktorých je na internete veľmi veľa úplne zadarmo.

 

Pre koho je ARDUINO určené?

Nemusíte byť  vášnivý programátor, našu sériu workshopov zvládnu aj úplní začiatočníci, ktorí sa túžia naučiť programovať a navrhovať vlastné elektronické zariadenia. Navyše, pomocou tejto stavebnice je možné jednoducho a rýchlo navrhnúť, zostaviť a odskúšať prototypy rôznych zariadení, a preto je využívaná aj profesionálmi.

V dopoludňajších hodinách budú študenti najmä programovať a oboznamovať sa s možnosťami, ktoré ARDUINO prináša. Cieľom je prakticky priblížiť, ako pracujú elektronické zariadenia a naštartovať ich záujem o mikroprocesorovú techniku a programovanie.

V poobedňajších hodinách je možné otvoriť podrobné kurzy pre začiatočníkov, aj pre pokročilých a poskytnúť im materiálne aj odborné zázemie pre vlastnú tvorivú činnosť.

 Názvy jednotlivých workshopov:

  1. Môj prvý kód – Úvod do programovania Arduina, vhodný aj pre úplných začiatočníkov.
  2. Identifikujte sa –  Praktické využitie identifikačných kariet a čipov.
  3. Digitálna rosnička – Skonštruovanie a programovanie vlastnej meteostanice.
  4. Svetelný chameleón – Tvorba originálnych svetelných efektov.
  5. Domček jedným klikom – Využitie diaľkového ovládania pre obsluhu domácich elektrospotrebičov.
  6. Špiónska misia – Diaľkové ovládanie pohybu kamery a laserového lúča.

Prečo prichádzame s touto aktivitou?

„Rozvoj elektroniky a mikroelektroniky napreduje vysokým tempom a momentálne IT sektor pociťuje výrazný nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. S prípravou žiakov je potrebné začať už na základných školách. Preto sme sa rozhodli vytvoriť pre nich sériu praktických aktivít, ktoré ozrejmia žiakom, ako fungujú, a čo obsahujú bežné elektronické zariadenia, ktoré každodenne používajú. Platforma ARDUINO bola vyvinutá talianskymi učiteľmi v roku 2005 a zaznamenala celosvetový úspech u amatérov aj profesionálov,“ lektor a sprievodca Záhadným svetom ARDUINO, Ing. Kamil Hnath.

Trvanie aktivity: 60 min.
Cena vstupného: 1 euro/1 osoba
Kapacita: min. 10 a max. 15 osôb

Workshop je vhodný pre všetkých od 12 do 99 rokov.

V prípade väčších skupín je potrebné rezervovať si aj vstup do expozície Steelpark. Skupinu rozdelíme do dvoch podskupín, kým jedna z nich pôjde na ARDUINO, druhá si môže prezrieť a vyskúšať expozície Steelparku so sprievodcom, alebo absolvovať tématický labák.

Rezervácie je potrebné dohodnúť vopred na info@steelpark.sk.